fbpx

תהליך הייצור

כל קרן צריכה לעבור 14 שלבים שונים כדי להפוך לשופר כשר ואיכותי. בואו תלמדו מה הם על מנת שתדעו לרכוש שופרות בצורה חכמה ייצור השופר הוא תהליך ארוך ומורכב, שבו ידע, מיומנות וניסיון תופסים מקום מרכזי. אצלנו ב”קול שופר” עוברת כל קרן 14 שלבים שונים כדי לקבל בסוף התהליך את השופר המשובח והאיכותי ביותר, בעל צליל נקי, גימור מעולה ונטול ריחות לא נעימים שיש ברוב השופרות. מהו שופר כשר? כדי להבין טוב יותר את תהליך הייצור, יש לדעת קודם מהו שופר כשר ואיך מייצרים שופר שיוכל למלא את המצווה ולהוציא את הקהל ידי חובה בראש השנה.

  1. על-פי ההלכה אנו מצווים לתקוע בשופר של איל. לדעת רוב הפוסקים אם אין קרן של איל, כל הקרניים כשרות, למעט קרן של פרה, בגלל חטא העגל (“אין קטגור מהווה סנגור”).

הרמב”ם יוצא דופן בהקשר הזה ופוסק ששופר כשר הוא שופר מקרן של איל בלבד, וכל הקרניים האחרות פסולות להכנת שופר: “ושופר שתוקעין בו, בין בראש השנה בין ביובל, הוא קרן הכבשים הכפוף; וכל השופרות פסולין, חוץ מקרן הכבש”. (הלכות שופר פרק א, הלכה א)

  1. תנאי נוסף הוא שלא יהיה סדק או נקב בקרן. אסור שתהיה בריחת אוויר משום מקום בקרן למעט מחלקה הרחב – מהיכן שיוצא הצליל. השופר צריך להיות יחידה אחת שלמה, ללא תוספות וללא מגרעות. אסור לתקן סדקים או נקבים בדבק או בכל חומר אחר – שופר שתוקן הוא שופר פסול. “שופר שנסדק ודבקו, פסול; דבק שברי שופרות, פסול”.  (ראש השנה פרק ג, ה)

בשנים האחרונות הוצף השוק בשופרות פסולים שמיוצרים במרוקו ובסין, ומודבקים כך שרק עין מיומנת יכולה להבחין בתיקון. לכן מומלץ מאוד לרכוש שופר ממקום שאתם מכירים וסומכים עליו.

  1. גם ציפוי השופר בכסף או בכל חומר אחר פוסל את השופר מלהוציא ידי חובה, מחשש שמא ישתנה הצליל המקורי של השופר. בבית המלאכה שלנו אנו מייצרים גם שופרות בציפוי כסף, אך הם משמשים בעיקר למטרות נוי ונמכרים עם הדגשה ברורה שהשופר לא כשר לתקיעה בבית כנסת.
  1. שופר צריך להיות במידה מינימלית של “מעל שיעור”, כאשר שיעור שווה לגודל אגרוף. המטרה היא שיראו את השופר כאשר תוקעים בו. “כדי שיאחזנו בידו וייראה לכאן ולכאן”. (הרמב”ם, הלכות שופר, פרק א, ה)

שלבי הייצור שעוברת כל קרן: לאחר שסקרנו את המאפיינים העיקריים של שופר כשר, נעבור לבחון את תהליך הייצור מקרוב. מיון הקרניים: התהליך מתחיל בבחירת ומיון חומר הגלם – הקרניים. לשם כך נדרשת עין חדה ומיומנת, שתדע להחליט אם קרן מסוימת מתאימה להכנת שופר ולאיזה סגנון וצליל. הקרניים שמהן מכינים שופרות הן בעלות “זכרוּת” ו”נקבוּת”. קרניים אלה מורכבות משני חלקים: העצם, שהיא למעשה חלק מהגולגולת של החיה, זוהי הזכרוּת. והקרן, שהיא מעין מעטפת שצומחת ומתפתחת יחד עם העצם ככל שהחיה גדלה, זו הנקבות. כאשר מוציאים את העצם, מתקבלת קרן ששני שלישים ממנה חלולים (החלק הרחב) ואילו השליש העליון שלה הוא חומר קרנִי מלא (החלק הצר). עובדה מעניינת היא שאומנם לא מכל הקרניים ניתן להכין שופר – ישנן חיות, דוגמת אייל הצפון, שהקרן שלהן עשויה עצם בלבד – אולם כל הבהמות המקורננות (כלומר בעלות הקרניים) הן גם בהמות כשרות. רוב השופרות עשויים קרן של איִל – כבש זכר בוגר (להבדיל מאייָל שהוא ממשפחת הצבאים). ישנן קרניים נוספות שאנו מכינים מהן שופרות, דוגמת קרני קוּדוּ (אנטילופה גדולה שחיה בחלקה הדרומי של אפריקה), קרני עז, יעל ועוד שלל קרניים אקזוטיות ממקומות שונים בעולם. הבאת הקרניים לארץ ממקומות שונים בעולם היא משימה לוגיסטית יקרה ולא פשוטה, מאחר שהקרן אינה “מוצר מדף” שניתן פשוט להזמינו. הקרניים מיובאות מחו”ל משום שבארץ אין כמויות וגדלים מספיקים. לאחר איסוף הקרניים מוציאים את העצם מן הקרן ומחטאים אותן בפיקוח וטרינרי צמוד. חשוב לציין שהחיות השונות אינן נשחטות בשביל הקרניים שלהן, אלא הקרניים הן תוצר לוואי של שחיטת החיה למאכל. לאחר תהליך המיון, שבו מנפים את כל הקרניים הפגומות שלא מתאימות לייצור שופרות, הן מועברות לחיטוי שייחודי אך ורק לקול שופר – באמצעות שיטה שפיתחנו אנו מוציאים את הריח הלא נעים שיש בקרן, וכך השופרות שלנו הם היחידים ללא ריח! יישור השופר: בשלב העבודה הראשון על הקרן אנו מיישרים את השליש הצר של הקרן שעשוי חומר מלא כדי שנוכל לקדוח אותו ולהגיע לחלל של הקרן. היישור מתבצע על ידי חימום הקרן עד שהיא מתרככת ואז בעזרת מכבש מיישרים את הסלסול שלה ומניחים לה להתקרר. זהו שלב מסובך מאוד שדורש מיומנות גבוהה ורגישות רבה מפני שהקרן יכולה להיקרע כתוצאה מהכוח המופעל עליה.
חימום ויישורחימום ויישור  כל קרן שונה מרעותה ולכן נדרשת בכל התהליך מיומנות רבה לזהות כל קרן וקרן ולהבחין בגמישות, בעומק החלל, בעובי ובעוד מאפיינים רבים כדי להשיג את התוצאה הטובה ביותר מבלי לפסול אותה. בניית הפייה: הפייה היא לב השופר והיא צריכה להתאים לפיו ולריאותיו של האוחז בשופר. בניית הפייה היא מלאכה מורכבת ועדינה, וישנם סודות מקצוע רבים בנוגע להכנתה. אנו מייצרים שופרות בעלי פיות שונות – רחבות, עגולות, צרות, אליפטיות ועוד, כדי להגיע להתאמה מקסימלית לבעל התקיעה. בעלי שופרות רבים מגיעים אלינו כדי לשפר את השופרות שברשותם ולהתאימם לדרישותיהם, כולל כיוונון הצליל. תהליך הייצור 1 קדיחה: קדיחת השופר היא אולי הפעולה שדורשת את המיומנות הגבוהה ביותר – לזהות בכל קרן מחדש היכן נמצא החלל ולכוון את קו הקדיחה בהתאם אליו. ככל שאורך הקדח גדול יותר, כך הקדיחה קשה ומסובכת יותר. תזוזה לא נכונה עם המקדח עלולה לגרום לכך שהמקדח יחדור את דופן השופר ויגרום לפסילתו. יש שופרות שאורך הקדח שלהם הוא 30 ס”מ ואף מעבר לכך. תהליך הייצור 2 ליטוש והברקה: השלב הבא בתהליך הוא ליטוש השופר, כאן מחליטים מה יהיה מראהו החיצוני. כל שופר עובר 5 דרגות ליטוש שונות: ליטוש גס, בינוני ועדין, ועוד שתי דרגות של הברשה, בינונית ועדינה. לאחר מכן עובר השופר שתי דרגות הברקה על גלגלי בד שנותנים לשופר את מראהו הבוהק. חלק מהשופרות נשארים עם הטקסטורה הטבעית שלהם וחלק מלוטשים עד שהם חלקים לגמרי. כל אחד בוחר את גימור השופר שמוצא חן בעיניו. תהליך הייצור 3 צליל השופר: ישנם משתנים רבים בקרן שמשפיעים על הצליל, כגון גודל הקרן, עובייה, גודל תיבת התהודה, אורך הקדח ועוד. ב”קול שופר” אנו מתמחים בכיוון ובשיפור צלילו של השופר. בזכות הידע והניסיון הרבים אנו יודעים מהו הצליל האופטימלי שכל שופר יכול להפיק וכיצד להגיע אליו. אנשים רבים מביאים אלינו את השופרות שלהם כדי שנשפר את הצליל ונתאים להם אותם בצורה המיטבית. עכשיו, כשאתם יודעים מהם שלבי הייצור השונים, בבואכם לרכוש שופר תדעו להעריך טוב יותר את איכותו.

יש לך שאלה? תרצה לשאול אותנו משהו? - השאירו פרטים ואנחנו נחזור אליכם בהקדם.

[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder

אהבתם את המאמר ? שתפו

שיתוף ב facebook
Share on Facebook
שיתוף ב twitter
Share on Twitter
שיתוף ב linkedin
Share on Linkdin
שיתוף ב pinterest
Share on Pinterest

השאירו תגובה

איך נדע איזה שופר לבחור?
בעת קניית שופר באתר, עלינו לבחור מתוך מספר אפשרויות:

1. סוג הקרן
שופר אַיִל – הקרן המועדפת לתקיעה מבחינה הלכתית היא קרן של איל (כבש בוגר). רוב
הקהילות ובתי הכנסת בארץ ובעולם משתמשים בשופר מקרן איל.
לשופר איל כמה סגנונות:
– שופר איל בסגנון ספרדי-אשכנזי: השופר הנפוץ ביותר, בעל ידית ארוכה שעברה יישור.
לרוב מתאפיין בצלילים גבוהים-בינוניים.
– שופר איל בסגנון תימני: מיוצר על-פי דעת הרמב”ם, שגורס שאין לשנות את צורתה
הטבעית של הקרן. השופר אינו עובר יישור ולכן חותכים כשליש מהקרן כדי לייצרו. לרוב גם
לא עובר עיבוד חיצוני כלל והקרן נשארת טבעית לחלוטין (למעט אזור הפייה) לשופרות הללו
משתמשים בקרניים גדולות ועבות. לרוב מתאפיין בצליל נמוך ועמוק.
– שופר איל בסגנון בבלי: דומה מאוד לשופר האיל בסגנון תימני. גם בסגנון הבבלי רוב
השופרות אינם עוברים יישור (אם כי לרוב הבבלים פחות מקפידים על עניין הליטוש ויותר על
הצליל). ההבדל העיקרי הוא ששופר בבלי עשוי מקרן דקה – בין אם באופן טבעי ובין אם על-
ידי ליטוש.
– שופר איל בסגנון מרוקאי: שופר שטוח שתהליך ייצורו מורכב וארוך בהרבה משל השופרות
האיל הקלאסי. נקרא שופר מרוקאי, אך היה בשימוש גם של קהילות במזרח אירופה. במקור,
בגלות, נועדה הצורה הפחוסה לסייע בהסתרת השופר תחת הבגדים.
שופר קודו – עשוי מקרן של אנטילופה שחיה ביבשת אפריקה. קרן זו יכולה להגיע לאורך
של כ-150 ס”מ והיא מרשימה בגודל, בצבע ובצליל. מתאפיינת בצליל עמוק בגלל נפח
האוויר הגדול שבתוכה, וכן בטונים שונים (בד”כ 3-2 ואף יותר) שניתן להפיק ממנה. 
שופר ראם – מין של אנטילופה שנפוץ ברוב יבשת אפריקה. שופר הראם הוא שחור וישר,
בעל מהלך קדח ארוך וצליל שמזכיר חצוצרה. למרות שמבחינה הלכתית הוא כשר, בשל
צורתו – ישרה ולא כפופה, יש לגביו מחלוקת אם ניתן לקיים את המצווה ולהוציא באמצעותו
ידי חובה.
שופר יעל – מין של עז הרים, בעלת אזור תפוצה נרחב שכולל את ישראל. כיוון שזו חיה
מוגנת, השגת הקרניים שלה היא נדירה, ואפשרית רק לאחר מוות טבעי של החיה. הקרן
עצמה מרשימה ובעלת יופי מיוחד. צליל השופר גם הוא מיוחד ונשמע כמו חצוצרה בעלת
צליל עמוק.

2. מידה

אורך השופר נמדד בס”מ לאורך הסיבוב החיצוני של הקרן, מתחילת הפייה ועד לקצה הקרן.

3. רמת ליטוש
ניתן לבחור בין שופר מלוטש, חצי-חצי או טבעי.

4. גוון:
בשופרות האיל אנו מציעים אפשרות בחירה בגוון השופר בין כהה לבהיר.
חשוב לציין כי הגוונים של השופר הם של הקרן באופן טבעי. לא נעשה שימוש בכל צבע או
ציפוי חיצוני בתהליך הייצור. מבחינת הלכתית כל תוספת על השופר אסורה.
*למאמר המלא בעניין סוגי שופרות לחצו על הקישור:
לחצו כאן


לקוחות יקרים, עקב משבר הקורונה יתכנו עיכובים במשלוחים, שלא בידנו, עמכם הסליחה.

100% קניה בטוחה

דילוג לתוכן