לפני שאתם בכלל מרימים את השופר, מקרבים אל פיכם ולוקחים אוויר, עצרו שנייה ותבינו דבר חשוב: כדי להצליח לתקוע בשופר, צריך לדעת את הטכניקה הנכונה. בניגוד למה שרבים חושבים – זו אינה פעולה שדורשת כוח פיזי. תקיעה נכונה בשופר מתבצעת ללא מאמץ וברוגע.

על שלושה דברים עומדת התקיעה בשופר:

  1. הנשיפה :יש לנשוף את האוויר מהבטן (ולא מבית החזה) אל תוך פיית השופר באופן ישיר ורציף. לרוב האנשים יש נטייה לנשוף חזק מדי מתוך רצון להשיג צליל חזק, אבל התוצאה היא לרוב צלילים גבוהים וצורמניים, שמעידים על נשיפת אוויר רב יותר מזה שהשופר יכול להכיל. מומלץ לנסות “להרגיש את השופר” ולנשוף לתוכו את כמות האוויר שתפיק ממנו את הצליל האופטימלי.
  2. השפתיים: מכיוון שהשופר הוא כלי קדום ואינו משוכלל מבחינת שליטה בצליל, יש חשיבות מכרעת למיומנות של בעל התקיעה ולשליטה על שרירי השפתיים. יש לסגור את השפתיים חזק (לא חזק מדי) ולשחרר את האוויר מנקודה אחת מרוכזת וקטנה ככל האפשר תוך כדי יצירת ויברציות בין השפתיים. כאן נמצא לב התרגול לשליטה בטכניקת התקיעה. לכל אחד נקודה ספציפית על השפתיים שבה השליטה שלו היא מקסימלית, חשוב למצוא את הנקודה הזו ולחזק אותה.
  3. התאמת השופר והפייה: לפעמים, גם אם עושים הכול כמו שצריך – לא ממש מצליחים להפיק צליל. לרוב זה קורה משום שהשופר, ובעיקר הפייה, לא מתאימים למשתמש. לכן חשוב לבחור שופר שמתאים לצורת ועובי השפתיים, לעוצמת הנשיפה ולצליל הרצוי. לשם כך יש להיעזר במומחה. בחנות רגילה שמוכרת שופרות יש מלאי מסוים (בד”כ מוגבל מאוד), שמאלץ אנשים להתפשר על השופרות שהם קונים. מי שמגיע לבית המלאכה שלנו, ניהנה ממגוון עצום של מאות ואלפי שופרות מכל סוג, ובמידת הצורך ניתן לבצע התאמה מיוחדת של השופר לאדם.

כעת, כל מה שנשאר לכם לעשות זה לאחוז בשופר ולהתחיל ליישם. בהצלחה!

Open chat
שלום,
איך אפשר לעזור?
דילוג לתוכן